Öppet idag kl 9–12 & 14–16

Hotel Saalbacher Hof

Hotel Saalbacher Hof

Hotel Saalbacher Hof – fyrstjärnigt hotell med spa

Fyrstjärniga Hotel Saalbacher Hof är ett modernt boende med ett av Saalbachs absolut bästa lägen. Här bor man bekvämt, mitt i byn endast ett stenkast från liften. Hotellet har totalt 180 bäddar och är vårt finaste hotell i Saalbach. Hit återvänder gäster år efter år, tack vare den personliga servicen och den härliga, avslappande atmosfären.

Hotellet har en mängd olika rumstyper vilket gör att det finns något för alla. Oavsett om du reser ensam, som par, med kompisgänget eller hela familjen finns här ett rum som passar. Alla rum är rymliga och trevligt inredda med fina, fräscha badrum. Välj det rummet som passar just era behov!

Hotel Saalbacher Hof har en stor, fin spa-avdelning som är mycket populär och värt ett besök efter en lång dag i backen. Det är en riktig oas för återhämtning mitt i Alperna! Här finns bland annat en stor inomhuspool, jacuzzi, en mängd olika bastur, ångbad, avslappningsrum och gym. Kanske unnar du dig det lilla extra och bokar en härlig massage eller skönhetsbehandling mot en extra avgift.

Att njuta av god mat, dryck och trevligt sällskap är viktigt på Hotel Saalbacher Hof. Här finns en trevlig lounge, flera barer och restauranger att umgås i. Oavsett om du vill koppla av med en bok framför brasan i lobbyn, testa någon av byns bästa cocktails, eller avnjuta en god middag finns möjligheten här. Förutom populära restauranger som Wirthaus och Soul House har hotellet till och med en egen nattklubb, legendariska Club Castello. Klubben som ligger i källaren har spelat afterski-hits och serverat drinkar ända sedan 1970!

För den som bokat vårt prisvärda Alp Inclusive-paket ingår halvpension i 7 dagar, med fantastiska femrätters middagar varje kväll. Middagarna serveras i den mycket trevliga restaurangen “Five elements”. Oavsett om du gillar kött, fisk eller föredrar vegetariskt kommer du att lämna mätt och belåten. All mat är vällagad och baserad på färska, lokala råvaror. Även frukosten håller högsta standard, med allt från goda smoothies till ägg, pannkakor och bacon.

Varmt välkomna till ett av Saalbachs mest populära hotell!

Inkl flyg, boende, halvpension & liftkort. Avser resa från Arlanda Airport 2027-01-09 i Dubbelrum de Luxe för 2-4 personer

"Mycket bra hotell! Mycket duktiga och kunniga reseledare!"

— Gustav Norell - februari 2026

Därför ska du välja Hotel Saalbacher Hof

Perfekt läge nära liften

Stor spa-avdelning

Omtyckt restaurang

Trevlig lounge & bar

Rum på Hotel Saalbacher Hof

Dubbelrum - 22- 25 m2

Dubbelrum med bad/dusch och WC.

Dubbelrum Superior för 2-3 personer - 30-35 m2

Dubbelrum Superior för 2-3 personer med bad/dusch och WC. Vissa rum med balkong.

Dubbelrum de Luxe för 2-4 personer - 40 m2

Dubbelrum de Luxe för 2-4 personer med bad/dusch och WC i den nybyggda delen av hotellet.

Juniorsvit för 2-4 personer - 35-40 m2

Juniorsvit för 2-4 personer med bad/dusch och WC.

Juniorsvit de Luxe för 2-3 personer - 45 m2

Juniorsvit de Luxe för 2-3 personer, bad/dusch, WC och terrass.

Familjesvit för 3-5 personer med balkong - 50 m2

Familjesvit med dubbelsäng och våningssäng för 3 personer uppdelat på två rum, bad/dusch och WC.

Svit för 2-5 personer - 40 m2

Svit med sovrum, vardagsrum med extrabäddar, bad/dusch och WC. Rummet har plats för 2 vuxna + 3 barn (upp till 12 år).

Svit de Luxe för 2-5 personer - 60-70 m2

Svit med kombinerat sovrum och vardagsrum med extrabäddar, bad/dusch, WC och balkong. Rummet har plats för 2 vuxna + 3 barn (upp till 12 år).

Två dubbelrum de Luxe för 2-4 personer med förbindelsedörr - 40+40 m2

Två dubbelrum de Luxe för 2-4 personer med förbindelsedörr. Båda med bad/dusch och WC.

Grand-lit rum - 20 m2

Dubbelrum med dubbelsäng (140 cm), bad/dusch och WC.

Enkelrum - 15-22 m2

Enkelrum med bad/dusch och WC.

Hotellfaciliteter

  • Avstånd till lift150 m
  • Avstånd till centrum0 m
  • Avstånd till skidbuss150 m
  • Kreditkort accepterasJa
  • SkidrumJa
  • Balkong på vissa rumJa

Gästrecensioner

Loading slider...